_
قالیشویی کسری

قالیشویی جردن

مواد شوینده در قالیشویی

مواد شوینده در قالیشویی

در قالیشویی‌ها، استفاده از محصولات شوینده و نوع آن از اهمیت بسیاری برخوردار است تا فرآیند شستشوی فرش‌ها به بهترین شکل ممکن انجام شود. محصولات شوینده در قالیشویی‌ها به طور کلی شامل انواع مختلفی از مایعات و پودرهای شوینده می‌شوند که برای از بین بردن لکه‌ها، افزایش براقیت، و بهبود عطر قالیان استفاده می‌شوند. این محصولات به عنوان افزودنی‌های مؤثر در فرآیند شویندگی قالی عمل کرده و مانع از رشد باکتری‌ها و میکروب‌های ممکن استفاده مجدد از قالیان می‌شوند.

از جمله محصولات شوینده مورد استفاده در قالیشویی‌ها می‌توان به شامپوها، مایعات لعاب‌دهنده، پاک‌کننده‌های خاص برای لکه‌های خاص، و انواع مختلف پودرها اشاره کرد. هرکدام از این محصولات وظایف خاص خود را در فرآیند شویندگی دارند و تضمین می‌کنند که قالی پس از شستشو با دید زیبایی و تازگی خاص خود باقی بمانند. به کارگیری این محصولات شوینده به درستی نقش مهمی در اطمینان از بهداشت و زیبایی قالی ایفا می‌کند و به دلیل تنوع و کیفیت بالای آن‌ها، قالیشویی‌ها به شکلی مؤثر در بهبود ظاهر و عمر مفید قالی مشارکت می‌کنند. در این مقاله به چند نوع از این محصولات اشاره می‌شود.

نوع مواد شوینده مصرفی

موادی که در قالیشویی‌ها استفاده می‌شود، کاملا بستگی به جنس فرش، میزان کثیفی و روش شستشوی قالیشویی دارد. با این حال به صورت کلی از سدیم، کلر، آب ژاول، شامپو فرش و پودر رختشویی استفاده می‌شود. در بسیاری از قالیشویی‌های ارزان قیمت فقط از پودر رختشویی استفاده می‌کنند، بنابراین کیفیت شستشو پایین خواهد بود.

انتخاب نوع شوینده و ترکیب آن با مواد دیگر، کاملا بستگی به دانش و اطلاعات کارشناس فرش دارد. همچنین تاثیر زیادی در درخشندگی،‌ تمیزی، لکه‌بری و چربی‌زدایی فرش خواهد داشت. بستگی دارد که قرار است کدام قسمت‌های یک فرش و تا چه اندازه تمیز شوند. اگر ریشه‌ها بسیار کثیف باشند،‌ آن‌ها را جدا از دیگر قسمت‌ها شستشو می‌دهند.

در قالیشویی‌های معتبر مانند نوین برای شستشوی فرش‌های پنبه‌ای، پشمی و ابریشمی از سود سوزآور استفاده می‌شود. همچنین برای رنگ‌بری از روی فرش باید از مواد کاهنده بسیار قوی مانند هیدروسولفیت سدیم استفاده کنید. علاوه بر این اگر قرار باشد ریشه‌ها به صورت تخصصی سفید شوند، معمولا از هیپوکلریت سدیم استفاده خواهد شد.

به منظور درخشندگی بیشتر فرش و قالی هم آن‌ها را چند ساعتی در کلسیم هیپوکلریت استراحت می‌دهند. در قالیشویی‌های تمام مکانیزه برای جلوگیری از آسیب به فرش در همان ابتدای تحویل، الیاف آن را به دقت بررسی می‌کنند.

 

بهترین ماده برای شستشوی فرش در قالیشویی

بهترین ماده برای شستشوی فرش در قالیشویی

 بهترین ماده برای شستشوی فرش در قالیشویی نمی‌تواند به صورت مشخص و واحد تعیین شود، زیرا انتخاب مناسب بستگی به نوع و شرایط آلودگی فرش دارد. در صورت وجود لکه‌های پیچیده مانند آدامس یا شمع، نیاز به ماده شوینده با قدرت بیشتر است. اغلب قالیشویی‌ها از شوینده‌های فرش فله‌ای استفاده می‌کنند، اما این محصولات برای استفاده خانگی مناسب نیستند و نیاز به دانش خاصی دارند.

بهترین شوینده‌های فرش، که از خاصیت قلیایی محروم هستند، می‌توانند الیاف فرش را حفظ کرده و از آسیب به آن‌ها جلوگیری کنند. پودرهای شستشوی فرش تولید شده توسط شرکت‌های ایرانی به عنوان گزینه‌های مناسب معرفی می‌شوند. هرچند نوع خارجی نیز وجود دارد، اما هزینه بالایی دارند.

برای شستشوی فرش در خانه، استفاده از شامپو فرش به عنوان گزینه مناسب مطرح می‌شود. این شامپو به دلیل عدم نیاز به محلول خاص و قابلیت شستشو با آب، به عنوان یک گزینه موثر برای حفظ سلامت الیاف فرش و پیشگیری از آسیب جدی به آن‌ها معرفی می‌شود.

تفاوت مواد شوینده فرش‌های دستبافت و ماشینی

با توجه به تفاوت در نخ‌ها و نوع دستبافت یا ماشینی بودن فرش‌ها، استفاده از مواد شوینده مناسب برای هر یک از این دسته‌ها ضروری است. فرش‌های دستباف، به دلیل نخ‌های طبیعی و متنوعی که در ساخت آن‌ها به کار می‌روند، نسبت به فرش‌های ماشینی حساس‌تر هستند. از این رو، در شستشوی این نوع فرش‌ها باید از مواد شوینده ایمن و ملایم استفاده کرد تا جلوی رنگ دهی یا آسیب به نخ‌های ظریف آن‌ها گرفته شود.

یکی از مسائل بزرگ در شستشوی فرش‌های دستباف، احتمال رنگ دادن آن‌ها است که می‌تواند به از دست رفتن ارزش فرش منجر شود. از این رو، مواد شوینده برای این نوع فرش‌ها باید دارای ترکیبات خاصی باشند تا جلوی قاطی شدن رنگ‌ها گرفته شود. همچنین، موادی که به نرمی لکه‌ها و آلودگی‌ها را حذف کنند بدون آسیب به نخ‌های ظریف فرش دستباف، انتخاب مناسبی خواهند بود.

در مقابل، فرش‌های ماشینی به دلیل استفاده از نخ‌های مصنوعی و فرآورده‌های شیمیایی در ساخت، ممکن است در برابر مواد شوینده قوی‌تر تحمل داشته باشند. با این حال، نیاز است که از محصولات شوینده با ترکیباتی که به نخ‌های مصنوعی آسیب نزند و همچنین قابلیت پاکسازی بالا را داشته باشند، استفاده شود. همچنین، حداقل استفاده از مواد شوینده با توجه به موارد لازم برای حفظ رنگ و بافت فرش، امری اساسی است.

مواد شوینده مصرفی قالیشویی ها چیست؟

موادهای شوینده قالی بسته به نوع فرش و کیفیت خدمات قالیشویی متفاوت است مانند سدیم، کلر، آب ژاول،  پودر رختشویی و شامپو فرش. انتخاب نوع مواد شوینده نقش بسزایی در میزان چربی زدایی و درخشندگی فرش دارد. قالیشویی ها در راستای اهدافی چون سفید کردن ریشه های فرش، رنگبری فرش،  از بین بردن لکه فرش و کلرینه کردن فرش در انتخاب نوع مواد شیمیایی تصمیم می گیرند.

 1. جهت رنگبری از روی فرش از کاهنده بسیار قوی تحت عنوان هیدروسولفیت سدیم استفاده می‌شود.
 2. سود سوز آور نیز روی الیافی مانند پنبه، پشم و ابریشم بسیار کارآمد است.
 3. برای بازگردانی سفیدی ریشه های فرش نیز معمولاً هیپوکلریت سدیم به کار گرفته می شود.
 4. خواباندن قالی ها در کلسیم هیپوکلریت نیز اقدامی جهت جلای بیشتر آن به حساب می‌آید.

بهترین قالیشویی های مدرن و مکانیزه ی امروزی آنالیز نوع فرش و تعیین بهترین مواد شوینده مخصوص آن فرش را در راس اهداف خود قرار می‌دهند.

کدام قالیشویی‌ها از مواد مناسبی برای شستشو استفاده می‌کنند؟

یکی از اصلی‌ترین عوامل در انتخاب قالیشویی، نوع موادی است که این مراکز برای تمیزی فرش‌ها به کار می‌برند. اغلب قالیشویی‌ها از مواد با کیفیت و اثربخش برای شستشو استفاده می‌نمایند، که این امر اطمینان بخش برای مشتریان است. مراکز معتبری همچون قالیشویی جردن، با بهره‌گیری از بهترین مواد شستشو موجود در بازار جهانی و همچنین استفاده از ابزارهای کارآمد و نیروی انسانی ماهر، توانایی تمیزکاری هر نوع فرش را در زمانی کوتاه به شیوه حرفه‌ای ارائه می‌دهند. برای دریافت مشاوره و یا رزرو وقت شستشو، می‌توانید با شماره تماس‌های ثبت شده در سایت قالیشویی جردن تماس حاصل فرمایید.

 

مواد شوینده مصرفی قالیشویی ها چیست؟

سخن نهایی

مواد شوینده مورد استفاده در قالیشویی‌ها ابزاری حیاتی در حفظ و بهبود زیبایی و عمر مفید فرش‌ها محسوب می‌شوند. از آنجایی که نوع و کیفیت مواد شوینده تأثیر مستقیمی بر نتیجه نهایی شستشو دارد، انتخاب مواد با کیفیت و ایمن از لحاظ شیمیایی امری اساسی است. مراکز معتبر قالیشویی، همچون قالیشویی جردن، با بهره‌گیری از بهترین مواد شوینده جهانی و تکنولوژی‌های مدرن، توانسته‌اند استانداردهای بالا در شستشوی فرش را حفظ کرده و به مشتریان خدماتی با کیفیت ارائه دهند. بنابراین، اهمیت انتخاب مواد شوینده با دقت و آگاهی در ارتقاء کیفیت شستشو و حفظ ارزش فرش‌ها بیانگر است.

سوالات متداول

 1. آیا تمامی قالیشویی‌ها از یکسان‌های مواد شوینده استفاده می‌کنند؟
  نه، متنوع بودن نوع فرش و نیازهای شستشوی آن‌ها باعث متنوعی در استفاده از مواد شوینده می‌شود. قالیشویی‌ها با توجه به نوع فرش (دستباف یا ماشینی) و خصوصیات خاص آن‌ها، از مواد متنوعی استفاده می‌کنند.
 2. آیا انتخاب قالیشویی معتبر برای شستشو اهمیت دارد؟
  بله، انتخاب یک قالیشویی معتبر و با تجهیزات حرفه‌ای اهمیت بسزایی دارد. مراکزی مانند قالیشویی جردن با بهره‌گیری از مواد با کیفیت و تجهیزات مدرن، توانایی ارائه خدمات شستشوی با کیفیت و حفظ ارزش فرش‌ها را دارند.
 3. چگونه می‌توانم تضمین کنم که فرش من در قالیشویی بهترین مراقبت را دریافت می‌کند؟
  برای تضمین مراقبت بهینه برای فرش‌های خود، انتخاب یک قالیشویی معتبر و با سابقه مثبت مهم است. همچنین، می‌توانید از قبل تحقیقاتی در مورد مواد شوینده و تجهیزات استفاده شده در قالیشویی انجام دهید و با مشاوره متخصصان آنجا، بهترین راهکارها را برای حفظ و تمیزی فرش‌های خود دریافت کنید.
0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *